• +905433200803
  • yasinakar@gmail.com

Format Nedir?

Format Nedir?

computer.pngFormat nedir kolay anlatım..

Arkadaşlar merhaba , bilgisayar kullanıcılarının merak ettiği bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Nasıl atılır amatör bilgisayar kullanıcıları bilgisayarına format atabilir mi bu konuda sizlere bilgi vermeye çalışacağım. Konuyu mümkün olduğunca en anlaşılır şekilde ele almaya çalışacağım

Format Nedir ?

Format işletim sisteminizin sıfırdan kurulması anlamına gelir. Profesyonel kullanıcılar için bu tanım yeterli değildir fakat ülkemizde format böyle algılanmış ve böyle sürmektedir. Bilgisayarınızda yaptığınız işlemler , kurduğunuz programlar zamanla bilgisayarınızı yavaşlatır ve bilgisayarınız kullanılmaz hale gelebilir.

Format Ne Kadar Sürede atılmalıdır ?

Format atmak için bilgisayarınıza virüs bulaşmasına veya gözle görülür sorunlarla karşılaşmanıza gerek yoktur. Format düzenli olarak 6 ayda bir atılmalıdır. Bu süreyi tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Çıkıp 2 yıldır format atmıyorum hiçbir sorunum da yok diyen kullanıcılar olabilir, onlara hak vermekle birlikte, programların sistem çekirdeğini etkilemesi, Ram belleğinin düzensiz çalışması ve Disk’in uzun süre Defrag görmemesi işletim sisteminizi kesinlikle kötü yönde etkilemektedir.

Ben Format Atabilir miyim ? Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Evet atabilirsiniz. Özellikle değinmek istediğim konuya geldik. Format atmak için  bilgisayarcı bilgisayarcı dolaşmanıza gerek yok, ama professional bir bilgi gerekiyor. Çünkü  Format aslında bir kaç hamleden oluşan ama dikkat gerektiren bir iştir. Günümüzde Format için dışarıda alınan hizmetler de hep bir ek masraf sıkıntısı yaşanıyor. Amatör kullanıcıların bu konuda en büyük sorunlarından bitanesi dir. Bu aslında dışarıdaki piyasanın biraz da parakolik bir yapıya, kullanıcıların bilgisizliğinin kullanılması anlamına geliyor. Formatlama işlemi için gerekenler, bir işletim sistemi DVD si ve dosyalarınızı yedek almanız gereken bir harici disk. Dosyalarınızı yedeklediğini aldıktan sonra, İşletim DVD si ni takıp İşletim Sistemi DVD sinden başlatmanız gerekiyor bilgisayarınızı. Format ekranında gerekli yönergeler mevcut, disk seçimi ve biçimlendirme işlemi yaptıkdan sonra yükleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Unutmayın ki bazı bilgisayarlarda Disk 2 parçaya bölünmüş oluyor ve kullanıcılar 2 sinin de ayrı disk olduğunu zannedip format ekranında diski biçimlendirdikten sonra bilgisayar açıldıında dosyalarının kaybolduğunun farkında varıyor. Aslında tek disk iki part ta bölünmüş hali. Bu nedenle Formatlama işlerinden sonra bu seferde bazı  sıkıntıları doğmaya başlıyor. Örneğin; Dosyalarının kaybolması , bilgisayarda eksik programlar , yavaşlaması , bilgisayarda ses çıkmaması, görüntü bozuklukları gibi sorunlar başlıyor.

Format attıktan sonra yaşanan diğer  sorunlardan bir tanesi bütün sürücülerini otomatik olarak yüklenmemesi. Tek yapmanız gereken kullanmak istediğiniz programlara indirip tek tek bilgisayarınıza kurmak. Ama her donanım ın kendine ait Hardware ID si, özellikleri vardır. Önemli olan da bunlara uygun olmasıdır. Yüklediğiniz halde çalışmaması normal olur, uygun yazılımı yüklenmedik sürece.

En başta söylediğimiz gibi basit işlem ama dikkat gerektiren işlemler gerekiyor. Ama mutlaka professional bir yardım alın diyoruz.

Bu nedenle böyle bir riskli işi sizinle birlikte , tek tek yaptığımız uygulamaları anlatarak. Sorunun neyden kaynaklandığı yada cihazınızda nasıl bir sorun olduğunu yerinizden kalkmadan birlikte gidermek için böyle bir uygulama gerçekleştirdik. Evinizde bulunan cihazlarınızı, Bilgisayarlarınızdaki sorunları gelin birlikte sizin istediğiniz ortamda birlikte giderelim. Hem sorunu yanınızda tespit ederken, hemde yaptığımız işlemleri  öğrenmenizi sağlıyoruz.

 

 

 

 

yakar
yakar
yakar

Leave a Comment